SR 60 over Over Wakatomika Creek
Fair Condition56 years old7,573 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 1.3 M S Of Jct SR 16 |
| Carries | SR 60 |
| Crosses | Over Wakatomika Creek |
| Coordinates | 40.13296, -82.02625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 887.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,573 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6002226 |