State Route 36 over Mill Creek
Fair Condition97 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-036-91.61 |
| Carries | State Route 36 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 40.36212, -121.50482 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 196.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2015) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0060 |