U.s. 59 over N. Branch Sallisaw Creek
Fair Condition91 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Adair |
| Location | 10.6 Mi.n.sequoyah Cl |
| Carries | U.s. 59 |
| Crosses | N. Branch Sallisaw Creek |
| Coordinates | 35.77931, -94.62584 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 123.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044330000000000 |