U.s. 283 over Creek
Fair Condition91 years old970 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Ellis |
| Location | 16.7 Mi N Us60 |
| Carries | U.s. 283 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.38009, -99.88319 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 117.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 970 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 044400000000000 |