D4670 over Rock Creek
Fair Condition91 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Le Flore |
| Location | 1.0 E 0.4 N Wister |
| Carries | D4670 |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 34.97121, -94.70821 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 89.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044490000000000 |