E1870 over Creek
Fair Condition91 years old40 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tillman |
| Location | 4.2 E 4.4 N Of Davidson |
| Carries | E1870 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.30510, -99.00495 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 112.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044530000000000 |