E1110 over Creek (se 59th)
Fair Condition91 years old550 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | .2e Of Dobbs RD |
| Carries | E1110 |
| Crosses | Creek (se 59th) |
| Coordinates | 35.40607, -97.17393 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 140.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044670000000000 |