5462c over Parsley Creek
Fair Condition91 years old910 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Okfuskee |
| Location | .7 S 6.2 E Weleetka |
| Carries | 5462c |
| Crosses | Parsley Creek |
| Coordinates | 35.32577, -96.02734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 123.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 910 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044720000000000 |