D1550 over Black Fork Creek
Fair Condition91 years old24 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Le Flore |
| Location | 1.1 N 0.7 E Stapp |
| Carries | D1550 |
| Crosses | Black Fork Creek |
| Coordinates | 34.77322, -94.61038 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Area | 64.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044740000000000 |