U.s. 287 over Creek
Fair Condition91 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Cimarron |
| Location | 9.4 Mi. N. Jct. Us64 |
| Carries | U.s. 287 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.84606, -102.51521 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 91.5 ft (27.9 m) |
| Deck Area | 390.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 044780000000000 |