S.h. 5 over Creek
Good Condition91 years old740 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tillman |
| Location | 10.5 Mi E Jct U.s. 183 |
| Carries | S.h. 5 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.39172, -98.83620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 270.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 740 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044790000000000 |