Fas 0401 over Spring Creek
Fair Condition87 years old300 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Beaver |
| Location | .7s 2.1e Of Beaver |
| Carries | Fas 0401 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 36.80488, -100.48234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 130.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 044880000000000 |