3232c over Sand Creek
Fair Condition91 years old450 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Hughes |
| Location | 3.9 S & .1 E Of Atwood |
| Carries | 3232c |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 34.89936, -96.33573 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 124.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 044890000000000 |