Albany (61st St) over Adams Creek
Fair Condition35 years old2,447 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Wagoner |
| Location | 1.5e Tulsa Co On 61st |
| Carries | Albany (61st St) |
| Crosses | Adams Creek |
| Coordinates | 36.07534, -95.73655 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 227.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,447 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 044970000000000 |