6824c/ E1150 over Mud Slough
Fair Condition91 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Sequoyah |
| Location | 5.4 Mi SE Of US 64 |
| Carries | 6824c/ E1150 |
| Crosses | Mud Slough |
| Coordinates | 35.34726, -94.55804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044990000000000 |