E0030 over Elm Creek
Poor Condition91 years old24 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Craig |
| Location | 2.0 Mi SW Of US 59 |
| Carries | E0030 |
| Crosses | Elm Creek |
| Coordinates | 36.97206, -95.09684 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.4 ft (18.1 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 95.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045180000000000 |