S.h. 53 over Walker Creek
Fair Condition91 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Stephens |
| Location | 3.3 Mi E Cotton C/l |
| Carries | S.h. 53 |
| Crosses | Walker Creek |
| Coordinates | 34.36235, -98.08231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 157.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045210000000000 |