E0610 over Stillwater Creek
Poor Condition91 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Payne |
| Location | Mcelroy & Redland .2e |
| Carries | E0610 |
| Crosses | Stillwater Creek |
| Coordinates | 36.13026, -97.17090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 71.2 ft (21.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 130.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 045270000000000 |