N3730 over Mosquito Creek
Fair Condition91 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Creek |
| Location | 1e 3.3s Of Sh48/sh33 |
| Carries | N3730 |
| Crosses | Mosquito Creek |
| Coordinates | 35.95527, -96.36814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 90.2 ft (27.5 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 137.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 045400000000000 |