S.h. 44 over Steel Dust Creek
Good Condition91 years old980 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Washita |
| Location | 0.7 Mi N Kiowa C/l |
| Carries | S.h. 44 |
| Crosses | Steel Dust Creek |
| Coordinates | 35.12315, -99.17518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.4 ft (30.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 302.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 980 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045520000000000 |