Fau 1961 (lake Rd) over Coal Creek
Fair Condition91 years old800 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Okmulgee |
| Location | 0.4 Mi N Of I-40 |
| Carries | Fau 1961 (lake Rd) |
| Crosses | Coal Creek |
| Coordinates | 35.43778, -95.98153 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 372 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045610000000000 |