1834c over Creek
Fair Condition90 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Craig |
| Location | 3.0 Mi E Of Kansas S/l |
| Carries | 1834c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.99583, -95.35372 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046070000000000 |