IRR 1868c over Willow Creek
Fair Condition90 years old75 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Craig |
| Location | 6.0 Mi NW Of Welch |
| Carries | IRR 1868c |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 36.89991, -95.19781 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 67.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 046080000000000 |