N4605 over Brush Creek Trib.
Poor Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Delaware |
| Location | 3.5 Mi S Of Jay |
| Carries | N4605 |
| Crosses | Brush Creek Trib. |
| Coordinates | 36.38370, -94.80029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 63.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046170000000000 |