N3590 over Creek
Fair Condition90 years old25 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pawnee |
| Location | 2w .1s Of Hallet |
| Carries | N3590 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.23022, -96.60638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 39.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 046200000000000 |