Vassar RD (n3220) over Creek
Fair Condition90 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Payne |
| Location | Vassar RD & 44th ST .1s |
| Carries | Vassar RD (n3220) |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.07120, -97.26478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 046240000000000 |