N4740 (0134c) over Shell Branch Creek
Fair Condition90 years old413 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Adair |
| Location | .8e 2s Of US 59 |
| Carries | N4740 (0134c) |
| Crosses | Shell Branch Creek |
| Coordinates | 35.95825, -94.57013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 413 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046300000000000 |