5448c over Yhola Creek
Fair Condition90 years old340 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Okfuskee |
| Location | 3.8 Mi N Of Okemah |
| Carries | 5448c |
| Crosses | Yhola Creek |
| Coordinates | 35.48760, -96.29972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 60.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046370000000000 |