N2910 over Creek
Fair Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Grady |
| Location | .7 E .2 S Of Tabler |
| Carries | N2910 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.04114, -97.81151 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 110.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046480000000000 |