N2270 over Creek
Fair Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Kiowa |
| Location | 7. E .9 N Of Hobert |
| Carries | N2270 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.02721, -98.93752 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046500000000000 |