Fas 2801 over Creek
Fair Condition90 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Greer |
| Location | .5 South Reed |
| Carries | Fas 2801 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.89470, -99.69592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 58.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046530000000000 |