Fas 2807 over Creek
Fair Condition90 years old200 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Greer |
| Location | 1.5 E 1.8 N Of Hester |
| Carries | Fas 2807 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.82554, -99.40593 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 83.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046550000000000 |