7132c over Creek
Fair Condition90 years old30 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tillman |
| Location | 5. W 1.1 N Of Hollister |
| Carries | 7132c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.35488, -98.95825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 67.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046680000000000 |