Fas 2802 over Creek
Fair Condition90 years old150 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Greer |
| Location | .5 S 8.5 W Brinkman |
| Carries | Fas 2802 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.00205, -99.67354 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 59.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046700000000000 |