N2250 over Creek
Fair Condition90 years old30 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tillman |
| Location | .6 N 6.8 E Of Davidson |
| Carries | N2250 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.25211, -98.95840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 55.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046760000000000 |