Fas 2804 over Creek
Good Condition90 years old350 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Greer |
| Location | E. Taft St. & N. Colorado |
| Carries | Fas 2804 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.88564, -99.49719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 55.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046860000000000 |