7106c over Creek
Good Condition90 years old75 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tillman |
| Location | 0.3 Mi E US 183 |
| Carries | 7106c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.43520, -98.99990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 52.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 046990000000000 |