Wainright Rd. over Creek
Fair Condition87 years old400 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Muskogee |
| Location | 2.7s .6e Of Boynton |
| Carries | Wainright Rd. |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.60968, -95.64374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 047370000000000 |