4930c over Creek
Fair Condition87 years old1,012 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Mayes |
| Location | 3 Mi. S. & 1 Mi. E Of Pry |
| Carries | 4930c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.27832, -95.29530 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 64.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,012 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 047410000000000 |