County Road 306 over Briscoe Creek
Good Condition70 years old251 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 2.0 Mi S Of S.h. 162 |
| Carries | County Road 306 |
| Crosses | Briscoe Creek |
| Coordinates | 39.58807, -122.53814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 394.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 251 (2011) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0183 |