E0659 (0110c) over Creek
Poor Condition90 years old41 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Adair |
| Location | 5n .6e Of US 62 |
| Carries | E0659 (0110c) |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.06037, -94.57654 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 61.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 41 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 047470000000000 |