S.h. 3 over Creek
Fair Condition90 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Beaver |
| Location | 1.5 Mi.e. Jct. US 83 |
| Carries | S.h. 3 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.61623, -100.80139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 160 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 047580000000000 |