Old HWY 99w over Glenn-colusa Canal
Fair Condition101 years old1,452 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.9 Mi S Of S.h. 162 |
| Carries | Old HWY 99w |
| Crosses | Glenn-colusa Canal |
| Coordinates | 39.51141, -122.19380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 204.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,452 (2011) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0186 |