S.h. 146 over Creek
Good Condition90 years old720 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Caddo |
| Location | .9 Mi S Jct SH 152 |
| Carries | S.h. 146 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.27909, -98.41208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 63.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 720 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 047830000000000 |