S.h. 3 over Creek
Fair Condition90 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Beaver |
| Location | 15.4 Mi.e. Jct. US 83 |
| Carries | S.h. 3 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.61615, -100.55190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Area | 223.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 047890000000000 |