S.h. 9 over West Branch Rabbit Creek
Fair Condition90 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | McIntosh |
| Location | 3.5 W Jct Us-69 |
| Carries | S.h. 9 |
| Crosses | West Branch Rabbit Creek |
| Coordinates | 35.28968, -95.65438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 77 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1957) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 047920000000000 |