N2960 over Creek
Good Condition90 years old185 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Grant |
| Location | .2e 3.2 N Of Medford |
| Carries | N2960 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.85239, -97.73239 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 185 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 047960000000000 |