N2610 (fas 0204) over Creek
Fair Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Alfalfa |
| Location | 1e Of Sh8 |
| Carries | N2610 (fas 0204) |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.62274, -98.36061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 65.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 047980000000000 |