6653c over Little Dog Creek
Poor Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Rogers |
| Location | 0.1 Mi S Of E0430 |
| Carries | 6653c |
| Crosses | Little Dog Creek |
| Coordinates | 36.39259, -95.48947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048010000000000 |