N3740 (wilson Ln) over Creek
Good Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Atoka |
| Location | .7n Of Wilson |
| Carries | N3740 (wilson Ln) |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.35693, -96.35504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 70.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048180000000000 |